تبلیغات
نور جاویدان - مدح صحابه در قرآن كریم و عادل دانستن آنها توسط خداوند
نور جاویدان
کامیابی دنیوی و اخروی در اسلام و فقط و فقط اسلام

50 دلیل برای رد مسیحیت

 

این نام کتابی می باشد که شما مسلمانان میتوانید با خواندن ان در یابید که مسیحیت چه مشکلات اساسی دارد . در این کتاب به صورت در باره ی دین مسیحیت بحث شده است . امیدوارم با خواندن ان به معلومات خود بافزایید. من این کتاب را برای شما اینجا قرار دادم و می توانید به راحتی دانلود کنید.

50 دلیل برای رد مسیحیت( دانلود)

 

 

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مدح صحابه در قرآن كریم و عادل دانستن آنها توسط خداوند

مدح صحابه در قرآن كریم و عادل دانستن آنها توسط خداوند

زجملهسعادت بندگان این است كه انسان قدر و اندازه خودش را بداند. اگر بحث در احوال صحابه و نقد و تعدیل آنها اسلوب مربوط به اهل علم و رجال شناسان باشد، تو سواركار این میدان نیستی و از كسانی نیستی كه بتوانی در میدان مسابقه شركت كنی. چون واقعیت این است كه علما باب این بحث را بسته اند، زیرا خداوند صحابه را عادل دانسته و در قرآن آنها را به بهترین مدح و ثنا ایمان، هدایت و نیكی ستوده است. همچنین تزكیه و ستایش رسول خدا -صلى الله علیه وسلم- درباره اصحاب در سنت نیز صریح و روشن است كه بسیاری از سنت به ذكر فضائل آنها پرداخته است و امت را از تعرض درباره بدگویی آنها نهی كرده است. از جمله اینكه خداوند می ‌فرماید: ﴿وَالسَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِینَ وَالْأَنْصَارِ وَالَّذِینَ اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسَانٍ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی تَحْتَهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَداً ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ﴾. (التوبة: 100). «و سبقت‌گیرندگان اولیه از مهاجران و انصار وآنهایی كه از آنها به نیكی پیروی كردندخداوند از آنها راضی شده  و آنها نیز از او راضی شدندو برایشان باغهایی فراهم كرده است كه جویهایی در زیر آنها جاری است و در آن جاودانه و همیشگی اند، و اینست پیروزی بزرگ».

همچنینمی فرماید: ﴿لَقَدْ رَضِیَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ إِذْ یُبَایِعُونَكَ تَحْتَ الشَّجَرَةِ فَعَلِمَ مَا فِی قُلُوبِهِمْ فَأَنْزَلَ السَّكِینَةَ عَلَیْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحاً قَرِیباً﴾. (الفتح: 18). «خداوند از مؤمنانی كه زیر درخت با تو بیعت كردراضی شد و از آنچه در دلهایشان بود آگاه شد و آرامش را برایشان نازل كرد و به عنوان پاداش به آنها فتح نزدیكی را داد...». 

همچنینمی فرماید: ﴿لاَ یَسْتَوِی مِنْكُمْ مَنْ أَنْفَقَ مِنْ قَبْلِ الْفَتْحِ وَقَاتَلَ أُولَئِكَ أَعْظَمُ دَرَجَةً مِنَ الَّذِینَ أَنْفَقُوا مِنْ بَعْدُ وَقَاتَلُوا وَكُلاًّ وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَى وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ﴾. (الحدید: 10). «برابر نیست از شماآنان كه قبل از فتح ]مكه[‌اتفاق كردند و با كفار جنگیدند ]با دیگران[آنها درجات والاتری از كسانی كه بعد از آن انفاق كرده‌ وبا مشركان جنگیدند و به هر كدام خداوند نیكی داده است، و خداوند از آنچه انجام می‌دهید آگاه است». 

همچنین می فرماید: ﴿مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعاً سُجَّداً یَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَاناً﴾. (الفتح: 29). «محمد فرستاده خداوند است و كسانی كه با او هستند بر كافران خشن و سخت‌گیر ومیان خود مهربانند، آنها را در حالت ركوع و سجود می‌بینی در حالی كه فضل و رضوان الهی را می ‌جویند...». 

وآیات فراوان دیگری درباره فضیلتصحابه نازل شده وتعداد آنها فراوان است.

مدح صحابه به وسیله پیامبر صلی الله علیه وسلم

اما از پیامبر -صلى الله علیه وسلم- درباره فضایلآنها نقل شده است. شیخین ]بخاری و مسلم[ به نقل از عمران بن حصین -رضی الله عنه- از پیامبر -صلى الله علیه وسلم- روایتكرده ‌اند كه پیامبر -صلى الله علیه وسلم-فرمود: «خیر أمتی قرنی ثم الذین یلونهم ثم الذین یلونهم» «بهترین امت در قرنمنهستند و سپس كسانیكه بعد از آنها می آیند و سپس آنها كه بعد از آنها می ‌آین (1) . عمران می‌گوید: نمیدانم كه بعد از خود دو قرن یا سه قرن را ذكر كرد.

همچنین شیخین از ابوسعید خدری -رضی الله عنه- به نقل از پیامبر -صلى الله علیه وسلم- روایت كرده ‌اندكه پیامبر فرمود: اصحاب من را دشنام نگویید اگر كسی از شما به اندازه كوه احد،طلا انفاق كند، ثواب آنبه اندازه كف دست آنها و حتی نصف آن]از نان[نمیرسد. (2) 

در صحیح مسلم از ابوموسی اشعری -رضی الله عنه-به نقل از پیامبر -صلى الله علیه وسلم- روایتشدهاست كه فرمود:ستارگان امین ‌های آسمان هستند و اگر ستارگان بروند آسمانها آنچه را كه بدان تهدید می‌ كردند انجام می‌ دهد و من برای اصحابم سبب امنیت هستم و اگر من بروم بر سر آنها چیزی خواهد آمد كه بدان وعده داده شده ‌اند و اصحاب من برای امتم امین هستند واگر آنها بروند امت من به چیزی دچار می ‌شود كه بدان وعده داده شده است.(3) 

این ادله روشن و صریح و نصوص دیگری كه به همین معناست، شامل بهترین مدح و ثنا از سوی خداوند و پیامبردرباره یاران رسول خداست كه این خود بزرگترین دلیل بر عدالت، طهارت و برائت آنهاست ونیازی به بحث درباره عدالت آنها نیست به همین سبب علمای مسلمین بر عدالت آنها اتفاق نظر داشته اند.

برگرفته از اهل سنت جنوب

ـــــــــــــــــ

منـابــع:

(1) بخاری درصحیح خود (كتاب فضائل الحصابة باب فضائل اصحاب النبی (صلى الله علیه وسلم) و من صحب النبی أو رآه من المسلمین) آن را روایت كرده است.فتح الباری 7/3، ح 365 . مسلم كتاب فضائل صحابه . 4/1964 ح 3673.

(2)- بخاری: كتاب فضائل، فتح الباری 7/21، ح 2673، مسلم: كتاب فضائل صحابه فصل تحریم سب صحابه: 4/1967 ح 2540.

(3) صحیح مسلم، كتاب فضائل الصحابه4/1961

حق کاپی ونشر فقط با ذکر منبع مجاز است

درباره وبلاگ

این بلاگ دارای مطالب مذهبی، کتب اسلامی، اعجاز قرآن، ترتیل و تلاوت قرآن کریم، دانلود های رایگان اسلامی، تصاویر اسلامی، معلومات در باره امامان و پیامبران، احادیث، اذکار و غیره مطالب به در بخور میباشد.
مدیر وبلاگ : نجیب الله ارغستانی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر تان بهترین دین كدام است؟

نویسندگان

Najeeb ullah