تبلیغات
نور جاویدان - گزیده از شاهکار های آثار علمی ابن هیثم
نور جاویدان
کامیابی دنیوی و اخروی در اسلام و فقط و فقط اسلام

50 دلیل برای رد مسیحیت

 

این نام کتابی می باشد که شما مسلمانان میتوانید با خواندن ان در یابید که مسیحیت چه مشکلات اساسی دارد . در این کتاب به صورت در باره ی دین مسیحیت بحث شده است . امیدوارم با خواندن ان به معلومات خود بافزایید. من این کتاب را برای شما اینجا قرار دادم و می توانید به راحتی دانلود کنید.

50 دلیل برای رد مسیحیت( دانلود)

 

 

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

گزیده از شاهکار های آثار علمی ابن هیثم

گزیده از شاهکار های آثار علمی ابن هیثم

حسن بن حسن بن علی بن هیثم یکتن از مشاهیر علم ودانش در تمدن اسلامی است .ابن الهیثم در طول حیات خود تلاش پیگیر وطاقت فرسا به خرج داد تا در علوم متداول زمان خود صاحب نطر ومتخصص گردد . او که در بصره (354هـ)  متولد شده بود,  پس از فراگیری دروس مقدماتی به تحقیق در مورد ریاضیات  وطب پرداخت او پس از ندک مدتی در این رشته ها مهارت به خاصی پیدا کرد . ویکی از ریا ضیدانان مشهور وبزرگترین فیزیکدان مسلمان است . در قرون وسطی او را بیان الهازن  نامیده اند. در تاریخچه زندگی او خلد بسیار وجود دارد ودر زمان خلافت  الحاکم به مصر رفت ودر آنجا در صدد بر آمد که جریان نیل را منظم کند سازد اما چون این کار را نا شدنی یافت  با وجود ترسی که از خشم خلیفه داشت از آن چشم پوشید. پساز مرگ حاکم پاهراً باز گشت وبرای تأمین حقوقش به رو نویسی کتاب های خطی علمی, به ویژه کتاب های ریاضی پرداخت . شهرت علمی ابن الهیثم در مصر به اوج خود رسید ودر همین شهر به نوشتن آثاری از جمله ( القول المعروف بالغریب فی حساب المعاملات) پرداخت. مرگ وی در 430هـ اتفاق افتاد .                                                        

 فهرست آثار او که از صد متجاوز است به دسیسه ابن ابی اصیبعه در کتاب " طبقات الأطبا" فراهم آمده است. اکثر این آثار در بارۀ ریاضیات وفیزیک نوشته شده است . اما وی به مباحث فلسفی وطبی نیز پرداخته است. در سر تاسر آثار فلسفه او به احاطۀ کامل وی بر نوشته های مئلفان یونانی بخصوص بطلیموس که آثارش را ابن الهیثم مطالعه وتحقیق کرده است می توان نام برد. نبوغ ریاضی ابن الهیثم در مقالۀ نجم کتاب ( فی الحناظر) آن جا که مسأله ای را حل می کند که امروز به نام او معروف است به اوج شکوفایی رسیده است.این عشامه چنین است :" در صفحه دایره ای به مرکز O  وبه شعاع Rدو نقطه ثابت  Aو B  داده می شود. هرگاه دایره را به مثبۀ آینه ای فرض کنیم , بر آن نقطه ای چون M  بیابید که شعاع ثوری که از Aخارج می شود, پس از منعکس شدن در نقطۀ M  , بر Bبگذرد ." راه حل بسیار پیچیدۀ ابن هیثم به یک معادله در جه چهارم منتهی می شود که وی آن را با قطع کردن یک هذلو لی متساوی القطرین ویک دایره حل کرده است.لئونارد  ودوانچی به حل این مسأله علاقه پیدا کرده اما چون مبانی ریاضی مستحکم نداشت فقط توانست آن را از راه عملی ( مکانیکی) حل کند. سر انجام هویگنس, که در سال 1696 در گذشت, قشنگ ترین وساده ترین راه حل را نشان داد.  

ابن هیثم ثابت کرده است که شفق نجوی  وقتی آغز می شود یا پایان می یابد که ارتفاع جو زمین  را 52000 قدم تخمین زده بود. وی علت انکسار جدی افزایش قطر ظاهری خورشید وماه را در نزدیکی افق بدرستی توضیح داد. ابن الهیثم مانند ابو علی  ابن سینا وبیرونی وابن نفیس معتقد بود که جهت مسیر شعاع نور از طرف شیئی به طرف چشم است, نه در جهت عکس آن که اقلیدس وبطلیموس کثیری انگاشته بودند. در ریاضیات , ابن هیثم مسأله ما هانی را به صورتی بدیع حل کرد ورسالت های متعدد در بارۀمطالب ریاضی نوشت. چنان که گفته شد, ابن هیثم نه تنها در علم ریاضی که در دانش فیزیا وهندسه نیز سر أمد اقران خود بود.

آثار علمی ابن هیثم :

1 ـ رساله مساحت المجسم  المکافی: این رساله توسط لوتر به زبان آلمانی ترجمه شده است.

2ـ مقالۀ فی تربیع الدائره: این مقاله به زبان آلمانی ترجمه شده است, آطن مقاله طی چندین قرن مرجع دانشمندان هندسه وحققین این رشته قرار داشته است.

3ـ مقاله مستقصاه فی الاشکال الهلالیة .

4ـ خواص المثلث من جهت العمود.

5ـ القول المعروف بالغریب فی حساب المعاملات.

6ـ مقاله فی عمل المسبع فی الدائرة به زبان فرانسوی ترجمه شده است .

7ـ مقاله فی التحلیل والترکیب

8ـ المعاملات فی الحساب

9ـ  مقاله آن الکرة اوسه الاشکال المجسمة التی احاطتها متساویة وان الدائرة اوسع الاشکال المسطحة التی احاطتها متساویة ,در سال 1959م  به زبان فرانسوی وروسی ترجمه شده است.

10ـ  قول فی استخراج مسأله عددیه ,به زبان آلمانی ترجمه ومورد تحقیق قرار گرفته است.

11ـ مساله عددیه مجسمه .

12ـ مقاله فی المعلومات,  در قرن هجده توسط سریون به زبان فرانسوی ترجمه شده است.

13ـ مقاله فی مسائل التلاقی.

14ـ مقالة فیما یعرض من الاختلاف فی ارتفاعات الكواكب ، .

15ـ مقالة مشروحة فی بركار الدوائر العظام  در سال 1910م توسط ویدمان به زبان آلمانی ترجمه شده است .

16ـ مقالة فی الأثر الذی فی القمر.

17ـ مقالة فی صورة الكسوف.

18ـ مقالة فی حركة القمر.

19ـ كتاب فی حل شكوك كتابفی حل شکوک اقلیدس فی الاصول وشرح معانیه.

20ـ مقاله فی اخلاق.

ابن هیثم علاوه بر آثار ریاضی وفلکی در وجود فوت, تعداد زیادی کتاب ومقاله در بارۀ ریاضیات داشته که بیشترآن ها از بین رفته است .

پی نوشت ها

1 عیون الأنباء فی طبقات الأطباء: از ابن اصیبعة, من موقع: www.alwarraq.com

2  فوات الوفیات: محمد بن شاكر الكتبی, به تحقیق إحسان عباس،دار صادر – بیروت چاپ اول : 1974 .

3 فرج المهوم فی تاریخ علماء النجوم: ابن طاوس

المصدر: http://www.alwarraq.com

  4  قدری حافظ طوقان: تراث العرب العلمی فی الریاضیات والفلك ـ (1382هـ= 1963م).  

حق کاپی ونشر فقط با ذکر منبع مجاز است

درباره وبلاگ

این بلاگ دارای مطالب مذهبی، کتب اسلامی، اعجاز قرآن، ترتیل و تلاوت قرآن کریم، دانلود های رایگان اسلامی، تصاویر اسلامی، معلومات در باره امامان و پیامبران، احادیث، اذکار و غیره مطالب به در بخور میباشد.
مدیر وبلاگ : نجیب الله ارغستانی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر تان بهترین دین كدام است؟

نویسندگان

Najeeb ullah