تبلیغات
نور جاویدان - کلمه طیبه
نور جاویدان
کامیابی دنیوی و اخروی در اسلام و فقط و فقط اسلام

50 دلیل برای رد مسیحیت

 

این نام کتابی می باشد که شما مسلمانان میتوانید با خواندن ان در یابید که مسیحیت چه مشکلات اساسی دارد . در این کتاب به صورت در باره ی دین مسیحیت بحث شده است . امیدوارم با خواندن ان به معلومات خود بافزایید. من این کتاب را برای شما اینجا قرار دادم و می توانید به راحتی دانلود کنید.

50 دلیل برای رد مسیحیت( دانلود)

 

 

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 

کلمه طیبه

اَلَم تَرَ کَیفَ ضَرَبَ اللّه‏ُ مثلاً کلِمَةً طیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طیّبةٍ اَصلُها ثابِتٌ و فَرعُها فی السَّمآء آیا ندیدی که چگونه خدا کلمه پاکیزه را به درخت پاک و زیبایی مَثَل زده که اصل و ساقه آن برقرار باشد و شاخه آن به آسمان بَر شود.»

گفته‏اند که مراد از کلمه طیّبه، لا اِله اِلاّ اللّه‏ و محمدٌ رسولُ اللّه‏ است و گفته‏اند، کلمه طیبه، جمیع افعال مؤمن است و طاعتِ او. و گفته‏اند: کلمه طیّبه، قرآن است. و گفته‏اند: کلمه طیّبه دعوت اسلام است و آن، دین بود و آنچه از مؤمن صادر شود و مراد از طیّب آن است که به اخلاص بود. و گفته‏اند: آن درختی است در بهشت و برخی معتقدند که درخت خرماست.

و از ابن عباس روایت کرده‏اند که شجره طیّبه درختی است در بهشت و همگی بر آنند که درخت خرماست.

تشبیه مؤمن به شجره

چه حکم است که خدای تعالی، مَثَلِ مؤمن، به شجره زد؟ جواب اینکه: حکمت آن است که درخت به سه چیز، درخت شود: اول آنکه او را بیخی (ریشه‏ای) راسخ و محکم باشد؛ دوم اصلی (تنه‏ای) قائم؛ سوم فرعی عالی (شاخه‏ای بلند) هم‏چنین مؤمن را سه چیز بباید تا او را مؤمن تواند خواند: تصدیق دل و عَملِ ارکان (اعضای بدن) و شهادتینِ زبان. چنانکه امیرالمؤمنین علیه‏السلام از رسول صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم روایت می‏کند که: ایمان، شناختن خداست به دل و به زبان شهادتین گفتن و به جوارح عمل کردن.

تشبیه به درخت خرم

چه حکمت است که از جمیع درخت‏ها، مؤمن را به درخت خرما تشبیه کرد؟

جواب: مؤمن را به درخت خرما از آن جهت تشبیه کرد که درخت خرما از همه درخت‏ها به آدمی مانندتر است ـ از چند وجه:

وجه اول آن است که هر درختی را چون سَر ببرَند از جوانبِ او شاخ‏ها بیرون آید؛ درخت خرما را چون سر ببرند، خشک شود، نه اصلش بماند نه فروغ، به کلی منقطع گردد، از این جهت به آدمی می‏ماند.

وجه دوم آن است که چنانکه هیچ حیوانی بی‏جفت، بار نگیرد، درخت خرما بدون جفت بَر نیارد از این جهت به آدمی مشابهت دارد.

وجه سوم آن است که چنانکه هر عضو از اعضاء آدمی، خاصیتی و نامی دارد و هیچ عضو از وی بی‏فایده نیست، از درخت خرما هیچ چیزی بی‏فایده نیست و هر چیز از آن خاصیتی دارد.

و اما معنی «اَصلُها ثابت...» یعنی بیخ و ریشه این درخت در زمین، محکم است و شاخ‏های آن میل به سوی آسمان کرده است یعنی بلند گردیده؛ هم‏چنین ایمان در دلِ مؤمن، ثابت است و قرآن خواندن او و تسبیح کردن و طاعت او، عالی و مرتفع است و میل به سوی آسمان دارد و آن را حجابی نیست، چنانکه خدای تعالی فرمود: کلمه شهادتین چون از مؤمن صادر شود و عمل صالح از وی ظاهر گردد، بی‏حجاب، به حضرت جلالِ خدای تعالی رسد. و ثمره این درخت هر سال یک بار ظاهر می‏شود. و مراد از «حین» یک سال است و گفته‏اند شش ماه است. زیرا که ثمره بر درخت خرما شش ماه باقی بُوَد. و گفته‏اند: مراد از «حین» بامداد و شبانگاه است. و کسی که در این آیه، تفسیر مؤمن به شجره کند چنین گفته که: از درخت وجود مؤمن، دائم عمل صالح به حضرت خدای تعالی می‏رسد.

شجره طیبه

روایت است که شخصی به خدمت امام محمد باقر علیه‏السلام رفت و او را از شجره طیّبه سؤال کرد. فرمود: شجره طیبه محمد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم است و وَرَق (برگ) آن شجره، فاطمه علیهاالسلام دخت محمد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم است و فرعش، امیرالمؤمنین علیه‏السلام است و میوه این درخت، حسن و حسین علیهماالسلام هستند. بیخ‏های این درخت، شیعیان و دوستان ایشانند. هرگاه که یکی از شیعیان و دوستان ما بمیرد، عِوَض او، دیگری بزاید. پس آن شخص از امام پرسید: ای امام مؤمنان! معنی «تؤتی اُکُلَها... ثمره می‏دهد...» چیست؟ گفت: معنی، آن است که هر سال، چون ماه رمضان درآید، اعمالِ صالحه ایشان از هر نوع به آسمان برند. چون شب در رسد، خدای تعالی جزای اعمال ایشان به طریق مثوبات (پاداش‏ها) و درجاتِ جنّات، ایشان را کرامت کند.

از رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم روایت شده که فرمود: شب معراج خدای تعالی با من گفت: ای محمد! تو شجره طیّبه‏ای و فاطمه، ورقِ این شجره است و علی، شاخ این شجره است و حسن و حسین، میوه این شجره‏اند، گِلِ شما از گلِ علّیّین آفریده‏ام و گلِ شیعیانِ شما از گِل شما پیدا کرده‏ام. هر کس که سعادت یابد به دوستیِ شما یابد و هر کس که شقاوت یابد به دشمنی شما یابد.

خدای تعالی، برای مردم ضرب‏المثل می‏فرماید زیرا که در بیان، کامل‏تر و در برهان، شامل‏تر است تا مگر ایشان را تذکّری و تفکّری ظاهر شود.

درباره وبلاگ

این بلاگ دارای مطالب مذهبی، کتب اسلامی، اعجاز قرآن، ترتیل و تلاوت قرآن کریم، دانلود های رایگان اسلامی، تصاویر اسلامی، معلومات در باره امامان و پیامبران، احادیث، اذکار و غیره مطالب به در بخور میباشد.
مدیر وبلاگ : نجیب الله ارغستانی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر تان بهترین دین كدام است؟

نویسندگان

Najeeb ullah