تبلیغات
نور جاویدان - طریقه مکمل نماز
نور جاویدان
کامیابی دنیوی و اخروی در اسلام و فقط و فقط اسلام

50 دلیل برای رد مسیحیت

 

این نام کتابی می باشد که شما مسلمانان میتوانید با خواندن ان در یابید که مسیحیت چه مشکلات اساسی دارد . در این کتاب به صورت در باره ی دین مسیحیت بحث شده است . امیدوارم با خواندن ان به معلومات خود بافزایید. من این کتاب را برای شما اینجا قرار دادم و می توانید به راحتی دانلود کنید.

50 دلیل برای رد مسیحیت( دانلود)

 

 

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

786

طریقه مکمل نماز

هرگاه اراده و قصد نماز را می نمائیم به دقت متوجه شویم و طمینان یابیم که کدام شرطی از جمله شروط نماز کم نباشد،بعد با آرامش خاطر و تسلط بر هواس چنین تصور نمائیم که در پیشگاه حضرت پروردگار ایستاده ایم. برای حصول تسکین قلب و اطمینان خاطربا تامل و تمرکز فکر این تسبیح را باید بخوانیم:

انی و جهت وجهی للذی فطرالسموت والارض حنیفا و ما انا من المشرکین.

بعد راست ایستاده شده، نیت ادای نماز را بکند، یعنی در دل خود اراده کند که نماز فلان وفت را که اینقدر رکعت است ادا می نمایم، زیرا نیت در اصل به معنی اراده قلبی میباشد، و لازم هم همین اراده قلبی است اما اگر الفاظ نیت به زبان نیز گفته شود بهتر است. مثلا: بعد از اراده به زبان بگوید که نماز شام را که سه رکعت است ادا می نمایم و اگر عقب امامی نماز را با جماعت اداٍ می نمود بگوید: اقتداٍ کردم به امام حاظر.

تکبیر گفتن:

در ایستاده شدن (قیام) نه بسیار راست (شخ) ایستاده شود و نه خم گردد. بلکه به حالت عادی بایستد. طوریکه بین دو پایش کم از کم چار انگشت فاصله باشد، بطرف جاس سجده (نگاه) نماید، «الله اکبر» گفته دستهایش را طوری تا نرمی گوشها بلند کند که کف هر دو دست بطرف قبله بوده انگشتان دستها بحالت عادی باز گذاشته شوند. بعد هر دو دست چپ گذاشته شده، و انگشت کوچک و شصت دست راست را در بند دست چپ مانند حلقه بیندد و سه انگشت متباقی را بحالت عادی بالای دست چپ هموار بگذارد.

زنان باید در وقت تکبیر اولی دستها را تا شانهه های شان بلند نمایند طوری که کف هر دو دست بطرف قبله باشد، آنگاه کف دست راست را بحالت عادی بالای پشت کف دست چپ سر سینه بگذارد.

ثنا خواندن:

سُبحَانَکَ الّهُمَّ وَبِمدِکَ وَ تَبَارَکَ اسمُکَ وَتَعَالی جَدُّکَ وَلاَاِلهَ غَیرُک

«ای الله تو پاک و برتری، و تو لایق ثنایی دارای مرتبت و مقام بلند و والاهستی و شان و مقام تو بسیاربر تر است، و غیر ذات تو کسی قابل پرستش نسیت»

بعد از ثناٍ خواندن

اَعُوذُ باللهِ مِنَ الشَّیطنِ الرجِیمِ.

« پناه میبرم به خداوند (جل جلالهُ) از شر شیطان رانده شده. »

و بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحِیمِ.

«آغاز می کنم بنام خدای که بی اندازه مهربان و نهایت با رحم است» را بخواند.

سورهء فاتحه و قرائت قرآن کریم:

بعد سوره فاتحه را بخواند در اخیر آن «آمین» بگوید، اما اگر بدنبال امام نماز بخواند بعد از خواندن « سُبحَانَکَ اللّهُمَّ» خاموش ایستاده شده. قرائت امام را بادل و جان بشنود. و زمانی که امام سوره فاتحه را ختم کرد، مقتدی باید به آهستگی «آمین» بگوید.

بعد از سوره فاتحه باید قسمتی از قرآن قرائت گردد یا کدام سوره قرآن کریم قرآئت شود، باید قرائت کم از کم سه آیت یا معادل آن باشد.

رکوع:

بعد از ختم قرائت با گفتن«الله اگبر» به رکوع برود. در رکوع دستها را بر زانو ها طوری کشاده می نهند( با انگشتان زانو را محکم می گیرند) و هردو دست از شانه تا زانو مستقیم می باشند، و باید توجه کرد که سر، شانه و کمر در یک خط افقی قرار گیرند، که یکی از آنها نسبت به دیگرش پائین یا بالا نباشد. در حال رکوع با اطمینان خاطر و تمرکز فکری تسبیح ذیل را کم از کم سه بار باید بخوانیم،

تسبیح رکوع:

سُبحَانَ رَبَّیَ العَظِیم «پاک و برتر است پروردگار با عظمتم» زیاد از سه بار، پنج بار، هفت بار، نه بار و زیاده از آن نیز خوانده میشود، بشرطیکه شمار تسبیح طاق باشد.

قومه کردن:

بعد از رکوع « سَمِعَ اللهُ لِمَن حَمِدّهُ» گفته مستقیماَ با سکون و آرامش ایستاده می شویم در این حالت دستها را رها می گذاریم و می گوئیم « رَبَّـــنَا لَکَ الَحدُ» " ای پروردگارم همه وصفها و تعریف ها زیبنده شان توست" اگر شما مقتدی ثنا چون امام « سَمِعَ اللهُ لِمَن حَمِدَهُ» گفت صرف بگوئید « رَبَّــنَا لَکَ الحَمدُ» و اگر تنها بودید، هر دوی آن « تسمیع و تحمید» را بخوانید.

سجده:

بعد از «قومه» تکبیر (اَللهُ اکبَرُ) گفته به سجده میرویم، سجده طوری ادا می شود که اولاَ دو زانو را بر زمین می نهیم، بعد دو کف دست خود را بر زمین می گزاریم، بعد بینی و سپس پیشانی خو را بر زمین می نهیم، طوریکه روی میان دو کف دست قرار گیرد، و انگشت بزرگ مقابل گوش بزرگ مقابل گوش واقع شود و رُخ همه انگشتان بطرف قبله بوده ساعد و آرنج از زمین بالا باشد، ساعد و آرنج از پهلوها و شکم دور گرفته شوند و نیز رانها از شکم جدا (دور) بوده و آنقدر میان شکم و زمین فاصله موجود باشد که چوچه بزغاله از میان آن گذشته بتواند.

انگشتان هر دو پای بر زمین چسپیده و رُخ آنها بطرف قبله باشد. در سجده کم از کم باید سه بار با تأمل، سکون و تعمن « سُبحَانَ رَبِّیَ الاَ علیَ»" پاک و برتر است پروردکار بلند مرتبتم" گفته شود.

جلسه:

با گفتن تکبیر از سجده برخاسته، قسمیکه اول پیشانی خود را از زمین بلند کند.

بعد دو دست خود را و با اطمینان بنشیند، طریقهء نشستن در جلسه طوریست که پای راست خود را همانطور ایستاده نگهداشته که رُخ انگشتان پایش به طرف قبله باشد و پای چپ خود را بر زمین خوابانیده بر آن بنشیند و دو دست خود را طوری بر زانو هایش بنهد که انگشتان دست ها بر زانوها قرار گیرند.

بعد از سکون در جلسه تکبیر گفته مانند سجده اول سجده دوم را ادا نماید. بعد از ادای سجده دوم تکبیر گفته برای ادای رکعت دوم استاده شود، آنگاه نخست بِسمَ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحِیم گفته سوره فاتحه را بخواند، بعد قسمتی از قرآن را قرائت کند و با گفتن تکبیر و رکوع برود، بعد از خاطر ادای قومه استاده شود، سپس با گفتن تکبیر به سجده برود بعد از ادای سجده اول، جلسه و سجده دوم در قعده اول بنشیند.

قعده:

در قعده، نماز گزار مانند جلسه پای راست را در حالیکه انگشتانش بطرف قبله باشد، ایستاده نگهداشته بر پشت پای چپ را بر زمین نهاده بالای آن بنشیند و دست های خود را بر زانو طوری بنهد که انگشتانش روی زانو قرار گیرد، و چشمهایش زانو هایش را نگاه کند.

در حالت قعده با اطمینان و سکون تشهد را بخواند.

اَالتَّحِیَّاتُ لِلّهِ وَالصَّلَوتُ وَالطَّیِّبَاتُ السَّلاَمُ عَلَیکَ اَیُّهَا النَّبِیُّ وَرَحمَةَّ الله وَ بَرَکَاتُهُ اَلسَّلاَمُ عَلَینَا وَعَلیَ عِبَادُ اللهِ الصَلِحِینَ اَشهَدُ اَن لاَّاِلهَ اِلاَّاللهُ وَاَشهَدُ اَنَّ مُحَمَّداًعَبدُهُ وَرَسُولُهُ.

«همه ستایش ها، همه عبادات و همه سخنان پاکیزه و نیکو فقد برای الله (جل جلاله) است. سلامتی باد بر تو بر تو ای نبی (ص) و رحمت خدا باد برتو(ص) و برکت خدا باد برتو (ص) و سلامتی باد برتو و بر همه بنده های نیکو کار خداوند. من گواهی (شهادت) میدهم که نیست معبودی جز الله و گواهی میدهم که محمد (ص) بنده و فرستاده خداوند (جل جلاله) است»

در وقت گفتن «لااِلهَ» همه انگشتان دست راست را طوری ببندد که انگشتان کوچک و انگشتان بزرگ (شصت) با هم حلقه شوند و انگشت (شهادت) دست راست را بعنوان اشاره بالا کند و با گفتن «اِلااللهُ» آنرا دوباره پائین نموده بحالت عادی بگذارد. و تا سلام دادن انگشتان را به همان حالت بگذارد. اگر نماز چهار رکعتی باشد تا تکبیر گفتن و برخاستن برای رکعت سوم انگشتان به همام حالت میماند.

در نماز چهار رکعتی با گفتن تکبیر از قعده اولی برخاسته ایستاده شود بِسم اللهِ الَّرحمنِ الَّرحِیم گفته سوره فاتحه را بخواند. اگر نماز چهار رکعتی نفل یا سنت باشد بعد از سوره فاتحه در رکعت های سوم و چهارم نیز یک سوره کوتاه یا بقدر سه آیت از قرآن کریم را قرائت نماید. اما در رکعت های سوم و چهارم نماز های فرض بعد از خواندن سوره فاتحه قرائت نکند، بلکه بعد از خواندن سوره فاتحه تکبیر گفته به رکوع برود.

به همین ترتیب بعد از تکمیل رکعت چهارم و ادای سجده دومی آن تکبیر گفته بخاطر ادای قعده آخری مانند قعده اولی بنشیند، نخست التحیات را و بعد از آن درود شریف را بخواند.

درود شریف:

اَللّهُمَّ صَلَّ عَلیَ مُحَمَّدٍ وَّ عَلیَ الِ مُحَمَّدٍ کَمَا صَلَّیتَ عَلیَ اِبرَاهِیمَ وَعَلیَ الِ اِبرَاهِیمَ اِنَّکَ حَمیدٌ مَّجِیدٌ.

اَللّهُمَّ بَارِک عَلیَ مُحَمَّدٍ وَّ عَلیَ الِ مُحَمَّدٍ کَمَا بَارکتَ عَلیَ اِبرَاهِیمَ وَعَلیَ الِ اِبرَاهِیمَ اِنَّکَ حَمیدٌ مَّجِیدٌ.

«الهی! سلام و رحمت بفرست بر محمد (ص) و بر ال محمد (ص) همانطوریکه رحمت نازل فرمودی بر ابراهیم و اَل ابراهیم بدون شک ذات ستوده شده و با عظمتی هستی»

«الهی! برکت نازل فرما بر محمد و اَل محمد، همانطوریکه برکت نازل فرمودی بر ابراهیم و اَل ابراهیم بدون شک ذات ستوده شده و با عظمتی هستی»

دعای بعد از درود:

اَلّهُمَّ رَبَّنَا اتِنَا فِی الدُّنیَا حَسَنَةََّ وَّ فِی الاخِرَةِ حَسَنهَّ وَّ قِنَا عَذَابَ النَّار

«الهی، ای پروردگار ما! برای ما در دینا خیر و سعادت عطا فرما و در آخرت نیز، و از عذاب دوزخ مارا نگهدار»

سلام گفتن (با سلام نماز را اختتام بخشید):

بعد از ختم این دعا اولاَ بطرف شانه راست روی خود را گردانده و بگوید «اَلَّسلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ الله»

"برشما سلامتی و رحمت خداوندی بادا" بعد روی خود را بطرف شانه چپ خود برگردانده بگوید «اَلَّسلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ الله» ور در حین تصور نماید که این سلام شامل حال همه نماز گزاران و فرشته ها میشود. بعد از فراغت نماز هر دعای جایزی را که میخواهد بخواند.

دعای بعد از نماز:

استَغفِرُاللهَ استَغفِرُاللهَ استَغفِرُاللهَ اَللَّهُمَ اَنتَ السَّلاَمُ وَمِنَّکَ السَّلاَمُ تَبَارکتَ یَا ذَالجَلالِ وَاَلاکِراَمِ.

«من از خداوند (جل جلاله) آمرزش می طلبم، من از خداوند (جل جلاله) آموزش می طلبم، من از خداوند (جل جلاله) آموزش می طلبم.

الهی! سراسر سلامتی و نیکویی هستی، و همه نیکویی ها و سلامتی ها از جانب تو میباشد، بسیار بابرکت هستی، ای بلند مرتبت احسان کننده و نوازش دهنده»

درباره وبلاگ

این بلاگ دارای مطالب مذهبی، کتب اسلامی، اعجاز قرآن، ترتیل و تلاوت قرآن کریم، دانلود های رایگان اسلامی، تصاویر اسلامی، معلومات در باره امامان و پیامبران، احادیث، اذکار و غیره مطالب به در بخور میباشد.
مدیر وبلاگ : نجیب الله ارغستانی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر تان بهترین دین كدام است؟

نویسندگان

Najeeb ullah