تبلیغات
نور جاویدان - آداب تلاوت قرآن کریم
نور جاویدان
کامیابی دنیوی و اخروی در اسلام و فقط و فقط اسلام

50 دلیل برای رد مسیحیت

 

این نام کتابی می باشد که شما مسلمانان میتوانید با خواندن ان در یابید که مسیحیت چه مشکلات اساسی دارد . در این کتاب به صورت در باره ی دین مسیحیت بحث شده است . امیدوارم با خواندن ان به معلومات خود بافزایید. من این کتاب را برای شما اینجا قرار دادم و می توانید به راحتی دانلود کنید.

50 دلیل برای رد مسیحیت( دانلود)

 

 

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

786

آداب تلاوت قرآن مجید براى خواننده ومستمع

وظیفه هرمسلمان است كه رهنمود هاى قرآن مجیدرا درهمه امورزندگى خویش مورد عمل قرار دهدوبه احكام آن پابندى داشته ازقرائت وتلاتش همیشه خودرامستفیدوبهرور سازد ودرتلاوت آن آداب زیرین را درنظرگرفته ورعایت كند.
1:- قرآن مجید را در حالت پاكى بدن و وضو تلاوت نموده:
كسیكه میخواهد قرآن عظیم الشان راتلاوت كنداگر از یاد میخواند،وضوء داشتن آن جهت ادب قرآن مستحب است ورنه بدون وضوء هم برایش درصورتیكه ازحفظ بخواند مانع دیده نمیشود.واگر ازروى مصحف بخواند وضوء دشتن واجب است امادر حالت جنابت،حیض ونفاس لمس نمودن وتلاوت قرآن از روى مصحف روانیست چنانچه خداى پاك جل جلاله میفرماید:
((لایمسه الاالمطهرون )) ( سورة واقعه آیه 79 )
(( آنرالمس نمیكند ((وباید لمس نكند)) مگر پاك شد گان))

(لایمس القرآن الاطاهر) (مؤطأ امام مالك )
( جزاز (مردم) پاك (كس دیگرى ) قرآن رالمس نمیكند ( باید نكند).

بدون غلاف و پوش جداگانه براى شخص جنب وبى وضوء مس قرآن جواز ندارد و اگر قرآن مجید غیر از پوش مستقل آن غلاف و پوش جداگانه داشت و از پوش آن بدست گرفت ومس كردمانع ندارد. جهت تلاوت قرآن علاوه بر اینكه شخص باید وضوء داشته باشد اگرچیز بد بوى رامانند :سیر،گندنه، پیاز وغیره خورد بهتر است دهن خود را توسط مسواك وبرس پاك نماید
2:- قرآن را در جاى پاك ونظیف تلاوت كردن:
شخص مسلمان بواسطه آحترام واجلال قرآن باوجود پاكى پدن باید لبا س وى هم پاك باشد ودرجاى پاك قرآن راتلاوت نماید چنانچه میفرماید:
((والله یحب المتطهرین)) (سورة توبه آیه 108 )
(خدا وند پاكانر دوست میدارد).

3:- دروقت تلاوت رو بروى قبله به وقار وآدب كامل نشستن:
بهتر است شخص دروقت خوادن قرآن روبروى قبله به وقار وادب كامل بنشیند اما اگرشرایط طورى بود كه در روبروى قبله نشستن حرج وتكلیف واقع مى شد مانع ندارد كه به سمت دیگرى روى خود رابیاورد.

4:- در شروع تلاوت اعوذ با لله گفتن :
هرگاه شخص خواسته با شد به تلاوت قرآن پاك آغازنماید باید اول اعوذ بالله را بگوید ودراوایل سوره به استشناى سوره برأة بسم الله گفتن نیز ضرورى است چنانچه خداى پاك جل جلا له میفرماید:
(( فاذا قرا‌‌ءت القرآن فاستعذ بالله من الشیطان الرجیم)) (سورة نـمل آیه 98 )
(چون قرآن را میخوانى ازشیطان رانده شده بخداوند پناه به بر).

5:- قرآن راباخشوع وخضوع خواندن :
اینهم ازآداب تلاوت قرآن مجید است كه مسلمان در وقت خواندن حضور دل، تفكر وتدبر درآیات كلام ربانى داشته باشد وتلاوت آن به اشتراك زبان، دل وعقل هرسه صورت گیرد .به این معنى كه زبان در حسن قرائت،دل درتفكر وپند گرفتن وعقل متوجه فهم معانى ومطالب باشد علاوه بر آن تلاوت كننده دروقت خواندن قرآن گریه كند واگر گریه اش نمى آید خودرا بگریاند چنانچه پیابراسلام صلى الله علیه وسلم میفرماید:

( اتلوا القرآن وابكوا فان لم تبكو) (سنن ابن ماجه )
( جزاز (مردم) پاك (كس دیگرى ) قرآن رالمس نمیكند ( باید نكند).
6:- قرآن رابه ترتیب وترتیل خواندن :
قرآن باید به ترتیب وتانى وتفكر ومطابق به قواعد تجوید خوانده شود وهرحرف در مخرج خود ادا گردد نه اینكه باسرعت وعجله خوانده شود که در آن صورت حروف درمخرج خود ادا نـمیگردد و معانى ومفاهیم آن هم دانسته نـمیشود .چنانچه خداى پاك جل جلا له میفرماید:
( ورتل القرآن ترتیلا ) (سوره مزمل ایه 4 )
(قرآن را با وتأنى وتأمل بخوان).

نباید قرآن در مدت كمتر از سه شب ختم گر دد چنا نچه پیامبر بزرگوار اسلام صلى الله علیه وسلم میفرماید:
(( لم یفقهه من قرا القرآن فى اقل من ثلاث )) (سنن ترمذى )
)كسیكه قرآن را در مدت كمتر ازسه (شب) تلاوت (ختم) كند آنرا ندانسته است.(
وقتى حضرت عبد الله پسر عمر فاروق رضى الله عنهما حفظ قرآن مجید را تمام نمود ودر یك شب ختم كرد واز پامبر اسلام صلی الله علیه وسلم اجازه خواست كه در یك شب تمام قرآن را ختم نماید آنحضرت صلی الله علیه وسلم برایش اجازه نداد كه قرآن را در مدت كمتر از هفت شب ختم كند (سنن ابن ماجه )
حضرت عثمان بن عفان ، زید بن ثابت و عبدالله بن مسعود رضى الله عنهم قرآن مجید را در هفته یكبار ختم مى نمودند. تلاوت قرآن با تفكر و تأمل ، ترتیب و تأنى و تجوید تنها در دنیا براى براى قارى نفع و اجر آن نمى رسد بلكه در آخرت نیز بدرجات عالى جنت نایل میگردد چنانچه رسول اكرم صل الله علیه وسلم میفرماید:
(( یقال لصاحب القرآن اقرأ وارتق ورتل كما كنت ترتل فى الدنیا فان منزلتك عند آخر آیه تقرا ها)) (مسند امام احمد حنبل )
( در روز قیامت به یار و قارى ( قرآن ) گفته میشود : بخوان و ( بدر جات عالى و مقامات جنت ) بالا برو و ترتیل كن ( قرآن را خوب به تجوید و ترتیب بخوان ) چنانچه در دنیا به ترتیب تلاوت مى نمودى و بدون شك مقام تو ( در جنت ) به آخرین آ یتى است كه تو قرائت مى نمائى)

7:- قرآن كریم را به آواز خوب و دلنشین قرائت نمودن :
قارى قرآن در موقع تلاوت باید آواز خویشرا تا اندازه ء امكان ، خویش ، گیرا و دلكش گرداند ، زیرا پیامبر اسلام صل الله علیه وسلم میفرماید :
( حسنوا القرآن باصواتكم فان الصوت الحسن یزید القرآن حسنا ) (سنن دارمى)
(( قرآن را به آواز هاى خویش زیبا نمائید زیرا آواز خوش به زیبائى قرآن می افزاید))
و در روایت دیگرى باین مضمون میفرماید:
( زینوا القرآن با صواتكم ) (سنن دارمى
(( قرآن را به صوت هاى خویش زیباكنید))

ودر روایت دیگرى میفرماید :
( لیس منا من لم یتغن باالقرآن ) (صحیح البخارى و ابوداود )
( جزاز (مردم) پاك (كس دیگرى ) قرآن رالمس نمیكند ( باید نكند).
6:- قرآن رابه ترتیب وترتیل خواندن :
و میفرماید :
( ما اذن الله لشىء ما اذن لنبى یتغنى با القرآن ) ( صحیح بخارى و مسلم )
(( خداوند به ، هیچ چیزى اجازه نداده مانند یكه به پیامبر خود به تلاوت قرآن اجازه داده كه به آواز خوش و زیبا قرآن را بخواند)
8:- قرآن را به منظور خوشنودى خداوند تلاوت كردن :
مسلمان باید قرآن را جهت رضا و خوشنودى خداوند تلاوت نماید ودر تلاوت آن از كسى چیزى مطالبه نكند و قرآن را و سیله ء كسب معیشت خود قرار ندهد و هدف از تلاوت آن خوشنودى مردم را نگرداند. چنانچه پیامبر اسلام صل الله علیه و سلم میفرماید:
( من قرأ القرآن فلیسأل الله به فانه سیأ تى اقوام یقرؤن القرآن یسألون الناس به) ( اتقان فى علوم القرآن نقل قول از آجرى.)
(( كسیكه قرآن را میخواند باید مزد آن را از خداوند بخواهد . بیگمان به زودى مردمى آیند كه قرآن را میخوانند و مزد آنرا از مردم مى طلبند ))
مستمع قرآن مو قعیكه قرآن خوانده میشود باید به توجه كامل و دقت هر چه تمام به آن گوش دهد و از شنیدن آن تبرك و از مطالب و رهنمود هاى آن خود را بهره ور و مستفید سازد چنانچه خداوند پاك جل جلا له میفرماید:
(وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْآَنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَأَنْصِتُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ ) ( سورة الأعراف 204 )
(( وقتیكه قرآن خوانده مى شود به آن ( با توجه كامل ) گوش دهید و خاموش باشید ، تا باشد كه ( مورد ) مرحمت ( واقع ) شوید )).
براى سامعین قرآن روانیست كه از نزد خود در اثناى تلاوت بعضى عبارات را بیفزایند چنانچه بعضى مردم عادت دارند كه میگویند : ما شاء الله ، الله الله و غیره . در مجالس تلاوت قرآن از كشیدن سگرت ، چلم ، نصوار و غیره باید جداً خود دارى شود و از خوردن طعام و نوشیدن چاى و غیره كه مخل تلاوت و استماع قرآن میگردد نیز ممانعت بعمل آید .

درباره وبلاگ

این بلاگ دارای مطالب مذهبی، کتب اسلامی، اعجاز قرآن، ترتیل و تلاوت قرآن کریم، دانلود های رایگان اسلامی، تصاویر اسلامی، معلومات در باره امامان و پیامبران، احادیث، اذکار و غیره مطالب به در بخور میباشد.
مدیر وبلاگ : نجیب الله ارغستانی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر تان بهترین دین كدام است؟

نویسندگان

Najeeb ullah